Walken dla początkujących
Walken to aplikacja m2e i p2e.
Oparta na Solanie działa już na rynku od ponad roku. Swój debiut miała na launchpadzie giełdy ByBit. Wokół Walken powstają także mini gry mobilne pozwalające na zdobywanie zasobów wykorzystywanych w głównej aplikacji.
Poniższy poradnik kierowany jest raczej do początkujących graczy lub do osób, które chciały by spróbować rozpocząć swoją przygodę w tej aplikacji.
Aplikacja działa na telefonach Android oraz Apple. Po jej zainstalowaniu zakładamy konto, oraz bardzo ważne zapisujemy słowa do naszego portfela Solana. Są one niezbędne do ponownego logowania lub dostępu do naszych środków.
Gra oparta jest o NFT – którymi są Catchlets dalej nazywane kotami, oraz ubrania w formie NFT podnoszące statystyki kotów. Każdy z NFT podzielony jest ze względu na rzadkość i oferuje wyższe statystyki wraz z każdym poziomem.
W aplikacji znajdziemy następujące surowce:
GEM – otrzymujemy za dzienną liczbę kroków, które gra nalicza w tle. Są one potrzebne do podnoszenia poziomu kota lub rozmnażania już posiadanych.
Mysberry (nazwijmy je jagodami) – Pozwalają na start w zawodach oraz zapewniają boost do statystyk naszego kota.
WLKN – główna waluta w grze, służy do zakupów w aplikacji i jest wygrywana w zawodach i innych aktywnościach.
Są to podstawowe funkcje tych zasobów i z racji charakteru tego poradnika nie będziemy się zagłębiać w pozostałe funkcjonalności. Celem tego tekstu jest przekazanie wiedzy na temat podstawowych mechanik, oraz kilku wskazówek by początkujący gracze mogli łatwiej się odnaleźć w aplikacji.
Nowi gracze otrzymają za darmo swojego pierwszego kota a po wpisaniu kodu zaproszenia 38J0OZM kilka dodatkowych GEMów, jagód i WLKN.
Otrzymany kot jest na poziomie 1 i ma dostęp do trybu Competition gdzie rozgrywka jest całkowicie darmowa i ma na celu zaznajomienie graczy z mechanikami gry. W tym trybie zdobywamy WLKN. Tryb ten dostępny jest dla kotów na poziomie 1-5.
Poziom kota podnosimy po uzbieraniu odpowiedniej ilości GEM, a następnie uiszczamy odpowiednią opłatę w WLKN.
Po zdobyciu poziomu 6 lub zakupie kota na tym poziomie dostajemy dostęp do trybu PvP.
By wziąć w nim udział należy zapłacić odpowiednią ilość jagód. Wszystkie tryby gry podzielone są na ligi i dostęp do każdej z nich gwarantuje nam odpowiedni poziom naszego kota. Każda liga oferuje wyższe nagrody w WLKN.
Koty opisane są trzema statystykami:
Strenght, Speed oraz Stamina a ich suma określa parametr CAThletism score (CS).
Każda liga posiada podział na 4 grupy zależne od współczynnika CS. Biorąc udział w trybie PvP pamiętajmy by poziom naszego CS był jak najbliżej maksymalnej wartości dla każdej grupy.
Dla przykładu kot common na 9 poziomie posiada CS=162 co pozwala na udział w zawodach V ligi i w pierwszej grupie mamy najwyższą możliwą wartość CS. Przekroczenie tej wartości przeniesie nas do 2 grupy gdzie startują koty z CS w przedziale 162-182.
Na początek zalecamy start tylko w grupie pierwszej każdej z lig, a posiadanie kota na nieparzystym poziomie (common, uncommon) gwarantuje nam maksymalny poziom CS. Koty o parzystych poziomach lub o innych poziomach rzadkości wymagają użycia ciuchów w celu podniesienia poziomu naszego CS. Start z niższymi wartościami CS będzie powodował większą ilość przegranych pojedynków, co jest jednoznaczne z niższymi przychodami lub stratą. Należy bowiem pamiętać, że start opłacamy jagodami , a za jagody płacimy w WLKN. Stosunek wygranych walk do ich ilości większy od 53% zaczyna przynosić nam zyski.
Jakiego kota wybrać?
Zawody odbywają się w 3 kategoriach:
Urban racing – premiowane są koty o wysokim poziomie siły liczona jako 100% pozostałe statystyki liczone są po 50% ich wartości.
Maraton – tutaj najważniejsza jest stamina – 100% reszta statystyk liczona jest jako 25% ich wartości.
Sprint – tutaj speed 100%, siła 50%, stamina 25%.
Konkurencje w których startujemy są losowe. Na obecną chwilę najbardziej uniwersalny podział statystyk to wysokie wartości siły i speed. Oraz wysoka wartość staminy. Nie zagwarantuje to zwycięstwa w każdym pojedynku jednak w znacznym stopniu ułatwi, jeżeli trafimy na preferowaną przez naszego kota konkurencję. Nie zalecamy na początek zabawy z kotami rare, epic czy legendary ponieważ wymaga to posiadania ciuchów oraz może generować wyższe koszty startów.
Boosty i debufy.
Odpowiednia ilość jagód w naszym portfelu zapewnia nam procentową premię do jednej ze statystyk naszego kota. Jest ona losowa a jej wartość zależy od ilości jagód przez nas posiadanych. Wartość jagód jaką trzeba mieć zależy od ilości posiadanych kotów. Np. posiadając 2 koty za 10tyś jagód dostajemy 20% premii. Wymagania znajdziemy w zakładce z jagodami w portfelu i po przyciśnięciu znaku zapytania. Warto posiadać około 10-15% premii w miarę możliwości stopniowo ją zwiększać.
W trybie PvP mamy jeszcze jednego boosta. Jest to mleko które podnosi nasze statystyki o 30% (losowa wartość dla każdej statystyki w sumie 30%) Otrzymujemy także możliwość zmniejszenia sumy punktów przeciwnika o losową wartość 3-20% za pomocą lasera. Oczywiście przeciwnicy również posiadają te same możliwości. W pierwszej grupie każdej ligi mleko oraz laser są za darmo, w pozostałych płacimy za nie jagodami.
WLKN zdobędziemy też w kole fortuny, dziennych zadaniach oraz w słoikach za liczbę rozegranych walk PvP. Gra oferuje tryb z wyspami gdzie potrzebujemy 5 kotów i wyspy, oraz Catchletic Games, w którym zalecany poziom naszego konta to 7. W innym przypadku raczej będziemy dokładać.
Są to podstawowe informacje dzięki którym nie zostaniemy od razu dawcą kapitału. Gra ciągle się rozwija i zmieniają się zasady. Osoby zaznajomione z nią odnajdują się w niej bez problemu, jednak początkujący mogą nie zwracać uwagi na niektóre elementy stąd pomysł na ten poradnik.
/M/